Vyhodnocení „Forenzního značení systémem DNA“ za rok 2022 u MP Kladno

Vyhodnocení „Forenzního značení systémem DNA“ za rok 2022 u MP Kladno

Vyhodnocení „Forenzního značení systémem DNA“ za rok 2022 u MP Kladno

Forenzní značení kol je metoda, pomocí které je možné jízdní kola, koloběžky nebo invalidní vozíky označovat unikátní látkou, v níž jsou mikrotečky s kódem, které nejsou viditelné pouhým okem. Takto označená jízdní kola mají pak svoji jedinečnou syntetickou DNA, obdobně unikátní jako otisk prstu. Tento systém označování spustila Městská policie Kladno již třetím rokem, ve spolupráci se Statutárním městem Kladno a díky finanční podpoře Ministerstva vnitra ČR.
„Ačkoli jsou mikrotečky s kódem neviditelné, kolo je označeno viditelnou samolepkou, která potencionální pachatele informuje, že je kolo opatřeno syntetickou DNA a zaregistrováno v nadnárodní databázi výrobce tohoto značení. Jedná se o účinné, preventivní opatření, díky kterému se daří snižovat počet kradených kol. Alespoň praxe ve městech, kde tento systém forenzního značení funguje, tento trend ukazuje,“ uvedl ředitel Městské policie Kladno Mgr. Michal Strieborný a dále doplnil, že v případě krádeže označeného kola je snadnější kolo při nálezu identifikovat. Navíc, označením kola nedochází k jeho estetickému či faktickému poškození. Služba je pro občany zdarma.
V letošním roce MP Kladno označila v osmi termínech celkem 63 jízdních kol. Samotné označování bylo provedeno od července do září roku 2022.
Upřesňující informace naleznete, pod tímto odkazem:
https://www.mpkladno.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=101450&id=1642&n=forenzni%2Dznaceni%2D2022

Milan Krupka, DiS.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x