Hledáme svědky, kteří mohli vidět někoho oslňovat laserem letadlo

Hledáme svědky, kteří mohli vidět někoho oslňovat laserem letadlo

Hledáme svědky, kteří mohli vidět někoho oslňovat laserem letadlo

Neznámý pachatel ohrozil přistávání.

Kladenští kriminalisté se obracejí na veřejnost s žádostí o pomoc při dopadení osoby, která na konci prosince oslnila zeleným laserem pilota letadla. Ten v tu dobu právě přistával na Letiště Václava Havla v Praze. Na palubě bylo kromě šestičlenné posádky, 2 pilotů a 4 stevardů, dalších 112 cestujících.

Operátoři tísňové linky 158 přijali 26. prosince 2021 v 17:15 hodin oznámení, které se týkalo přerušovaným oslněním pilota letadla zeleným laserem. Paprsky laseru byly zaznamenány ve třech intervalech po dobu 20 sekund z lokality Kladno-Kročehlavy, avšak bohužel nebyla tato lokalita blíže specifikována. Na místo bylo okamžitě vysláno několik policejních hlídek, včetně psovoda se služebním psem, za účelem prověření oznámení a provedení potřebných úkonů. Bohužel se ale nepodařilo možného pachatele vypátrat.

V souvislosti s touto událostí se obracíme na všechny, kteří by měli jakoukoliv informaci k osobě, jenž má tento čin na svědomí. V případě jakýchkoliv poznatků kontaktujte policisty na tísňové lince 158.

Ve věci kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení, za což pachateli v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětím svobody na 3 roky až 10 let.

Oslnění pilotů může způsobit katastrofu letadla, protože člověk na několik vteřin může ztratit orientaci, což mu znemožní se soustředit na přístroje, které ho navádí k přistání.

Ačkoliv je někdo přesvědčen, že laserová show na různých oslavách či akcích je neodmyslitelnou součástí anebo jiné neuvážené zacházení s takovým zařízením je zábava, je třeba si uvědomit i následky! V těchto případech naštěstí nedošlo k žádným fatálním událostem, což nevyvrací riziko neštěstí, ke kterému by mohlo dojít. 

 

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Středočeského kraje
10. února 2022

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x